Zajmujesz się osobami starszymi w Niemczech? Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci prawo do ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy? Z jakich odliczeń mogą skorzystać opiekunki osób starszych? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak odzyskać nadpłacone środki z podatku dochodowego.
Czy opiekując się seniorem w Niemczech, można uzyskać zwrot podatku?
Osoby zatrudnione w Niemczech przy opiece nad osobami starszymi mają możliwość starania się o zwrot nadpłaconego podatku, jeśli spełniają określone warunki. Jego wysokość zależy jednak od dochodów, formy zatrudnienia i przysługujących im ulg oraz odliczeń. Pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę mają większe szanse na odzyskanie części pobranych zaliczek na podatek dochodowy, ponieważ z reguły ich pracodawca odprowadza składki na bieżąco. W celu zwiększenia szansy na zwrot podatku z Niemiec należy prawidłowo wypełnić zeznanie podatkowe, w czym może pomóc biuro rachunkowe, np. www.tax-pol.pl, które specjalizuje się w zagranicznych rozliczeniach. Warto też pamiętać, że osoby pracujące w innym kraju, ale mieszkające w Polsce, mogą mieć obowiązek złożenia deklaracji również w ojczyźnie. Z tego względu w przypadku wątpliwości dotyczących rozliczeń warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia i skontaktować się z niemieckim urzędem skarbowym.
Jakie ulgi podatkowe przysługują opiekunkom osób starszych w Niemczech?
Niemiecki system podatkowy oferuje różne ulgi, z których mogą skorzystać opiekunki osób starszych. Do tych najczęściej stosowanych należy odliczenie w zeznaniu podatkowym kosztów związanych z dojazdami do pracy. Osoba zatrudniona jako opiekunka seniora ma prawo także uwzględnić wydatki związane z zakwaterowaniem, jeśli prowadzi ona podwójne gospodarstwo domowe. Często istnieje również opcja odliczenia kosztów ubrań roboczych, jeśli są one wymagane w miejscu pracy. Warto też sprawdzić, czy jest możliwość uwzględnienia wydatków na kursy językowe lub szkolenia zawodowe. W niektórych przypadkach opiekunki osób starszych mają prawo ubiegać się o zwrot kosztów rozmów telefonicznych, jeśli są one niezbędne do kontaktu z rodziną. Skorzystanie z dostępnych ulg może znacząco obniżyć wysokość należnego podatku, zwiększając tym samym szansę na zwrot nadpłaconych środków.
Jak można ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?
Osoba zainteresowana ubieganiem się o zwrot podatku z Niemiec powinna złożyć roczne zeznanie podatkowe w Finanzamt, czyli niemieckim urzędzie skarbowym. Dokumenty można przekazać osobiście, przesłać pocztą lub skorzystać z systemu elektronicznego ELSTER. Podstawowym formularzem niezbędnym do rozliczenia podatkowego jest Einkommensteuererklärung, w którym należy podać informacje o dochodach i poniesionych kosztach. Do zeznania należy dołączyć też Lohnsteuerbescheinigung, czyli roczne zestawienie dochodów i podatków odprowadzonych przez pracodawcę. Warto pamiętać, że rozliczenie podatkowe powinno zostać złożone do końca maja roku następującego po danym roku podatkowym. Po złożeniu kompletu dokumentów niemiecki urząd skarbowy dokonuje analizy zeznania i w przypadku nadpłaty dokonuje zwrotu środków na wskazane konto bankowe.
Unikanie podwójnego opodatkowania
Polska i Niemcy mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która ma na celu zapobieganie sytuacjom, gdy ten sam dochód jest opodatkowany w obu krajach. Zgodnie z tą umową, zarobki uzyskane przez opiekunkę osób starszych są opodatkowane tylko w państwie ich uzyskiwania, ale muszą być wykazane w polskim zeznaniu podatkowym, jeśli dana osoba osiąga również dochody w Polsce. W takim przypadku stosuje się metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że zagraniczne zarobki wpływają na wysokość stawki podatkowej stosowanej do dochodów krajowych.
Osoby pracujące w Niemczech jako opiekunowie seniorów mają prawo do ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy. Dobrym rozwiązaniem w naszej ocenie jest skonsultowanie się z biurem rachunkowym w celu upewnienia się, że wszystkie formalności zostaną dopełnione zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto mieć na uwadze, że prawidłowe rozliczenie dochodów pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów z urzędami skarbowymi.
Artykuł sponsorowany