kobietawbiznesie.pl

Blog tematyczny o zakupach, finansach, biznesie, marketingu oraz pracy.

Biznes

Spółka partnerska – co to i na czym polega?

Spółka partnerska – co to i na czym polega?

Każdy, kto myśli o założeniu swojej firmy, wie że forma jej prowadzenia jest kluczowym kwestią. Czym będzie nasza firma? Czy to będzie spółka z o. o.? A może spółka akcyjna? Jeśli są wśród nas osoby, których zawód wymaga wyjątkowej wiedzy i umiejętności, mogą oni zdecydować się na formę spółki partnerskiej, która stanowi ciekawą, choć niezbyt popularną alternatywę dla innych form prowadzenia działalności gospodarczej. Z kim założyć spółkę partnerską, jakie prawa i obowiązki mają jej partnerzy i jaki jest zakres jej działalności- na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Zobacz także: Spółka cywilna – co to? Wyjaśniamy!

Pojęcie spółki partnerskiej

Spółka partnerska to forma działalności gospodarczej, zarezerwowana wyłącznie dla tzw. wolnych zawodów, czyli takich, do wykonywania których konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji i uprawnień. Wśród nich znajdują się m.in. adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenty, architekci, czy lekarze. Czym charakteryzuje się spółka partnerska i na czym polega jej działanie? To prosta forma prowadzenia działalności gospodarczej, łącząca zalety jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej.

Założenia prawne spółki partnerskiej

Spółkę partnerską reguluje Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z nim, by utworzyć taką spółkę, konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, wskazanie w niej wszystkich partnerów oraz przeznaczenie ich wkładów. Ważnym założeniem jest to, że każdy z partnerów odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, nie tyczy to jednak zobowiązań osobistych partnerów. Co istotne, spółka partnerska nie ma zdolności prawnej, jednak działa ona pod własnym imieniem i ma zdolność sądową i procesową.

Charakterystyka działania spółki partnerskiej

Spółka partnerska, jak już wspomnieliśmy, może prowadzić wyłącznie działalność związaną z wykonywaniem wolnych zawodów. Zarządzanie spółką należy do wszystkich jej partnerów, chyba że umowa stanowi inaczej. Każdy z partnerów ma prawo do udziału w zyskach – przy czym nie musi być on równy dla wszystkich partnerów. Jak widać, mimo że jest to forma działalności zarezerwowana dla pewnej grupy zawodów, daje ona dużo swobody i elastyczności w zarządzaniu firmą.

Korzyści i ryzyko wynikające z prowadzenia spółki partnerskiej

Prowadzenie spółki partnerskiej niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, jest to forma działalności, która pozwala na łączenie swoich kompetencji i umiejętności z innymi profesjonalistami. Ponadto, ze względu na to, że spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej, nie jest ona obciążona podatkami dochodowymi, które są zwykle płatne przez osoby prawne. Jednak prowadzenie spółki partnerskiej wiąże się również z pewnym ryzykiem. Największym z nich jest niewątpliwie odpowiedzialność każdego z partnerów całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Takie ryzyko można jednak zminimalizować, dbając o prawidłowość prowadzenia działalności gospodarczej i korzystając z porad prawnych.

Wnioskując, spółka partnerska jest ciekawą formą prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie dla osób wykonujących wolne zawody. Przy odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach, może stać się ona sprężyną do rozwoju naszego przedsiębiorstwa.

Sprawdź także: Spółka komandytowa – co to, na czym polega?

Udostępnij

O autorze

Witaj na naszym blogu poświęconemu biznesowi i rozwojowi! Jesteśmy przyjaciółkami, które specjalizują się w marketingu internetowym, biznesie, inwestycjach i pracy. Nie zabraknie tutaj także swobodnych artykułów o zakupach! Zostań z nami na dłużej i rozwijaj swoją karierę!